Poznaj naszą Fundację!
Ekonomia społeczna od zawsze wydawała mi się kolejnym etapem w rozwoju społeczeństwa. Świadome i odpowiedzialne korzystanie z możliwości jakie daje nam dzisiejszy świat to fundament działań na których skorzystają wszyscy.
Nasza Fundacja ma jasny cel – pomagać ludziom wykluczonym i w trudnej sytuacji zawodowej. To nasze hasło, motto i wizja. Z tego właśnie pomysłu narodziła się Fundacja Być Razem i z tym właśnie pomysłem idzie przez całą swoją działalność.
Pierwszym zamysłem, jaki mieliśmy, było wspieranie osób powracających na rynek pracy. Osoby poszkodowane ze względu na swoją sytuację życiową, mają trudność z odnalezieniem się w dzisiejszym komercyjnym świecie. Wiemy, że podanie ręki często wystarcza, aby ktoś z powrotem pewnym krokiem ruszył przez życie.
Fundacja Być Razem jest przedsiębiorstwem społecznym, które działa na wielu płaszczyznach. Każdy z projektów, w ramach naszej działalności, zatrudnia osoby powracające na rynek pracy, dając im możliwość ponownego zarabiania pieniędzy i samodzielnego życia. Nasza działalność skupia się na:
WellDone: warsztat, w którym powstają piękne, zabawne i eleganckie gadżety, zabawki i dekoracje z drewna i metalu. Nowatorskie pomysły młodych projektantów i doświadczone ręce pracowników sprawiają, że każdy produkt wypełniony jest miłością i charakterem.
Pralnia: w naszej pralni korzystamy z energooszczędnych i ekologicznych maszyn oraz wysokiej jakości detergentów, które pięknie wypiorą bieliznę hotelową i gastronomiczną oraz stroje pracownicze!
Bistro na Wałowej: w naszej przytulnej stołówce można zjeść przepyszne domowe dania. Oferujemy również dowóz i obsługę imprez okolicznościowych.
Stolarnia na Wałowej: Praca z drewnem nie jest łatwa, lecz dla doświadczonego stolarza jest niemal jak sztuka. Z tego też właśnie powodu meble pochodzące ze stolarni Fundacji Być Razem można nazwać arcydziełami!
Oprócz tego Fundacja Być Razem organizuje kursy dotyczące ekonomii społecznej i umiejętności miękkich, które poruszają bardzo istotne i przydatne kwestie związane z działalnością na rynku.
Dzięki wsparciu Fundacji powstało już ponad XY spółdzielni socjalnych, w których wiele osób odnalazło swoją drogę życiową.
Historia fundacji
Na początku były tylko marzenia i plany. Widok niesprawiedliwości otaczającej nas zewsząd i chęci do pozbycia się jej, zastąpienia światem bez wykluczeń, uprzedzeń i odrzuceń. Wtedy wiedzieliśmy już, że chcemy pomagać, nie wiedzieliśmy jednak, jak możemy to uczynić. I oto, w roku 1996, od samorządu w Cieszynie otrzymaliśmy pierwszy budynek, ruinę, która po remoncie sfinansowanym przez datki fundacji z Holandii stała się pierwszą (wciąż funkcjonującą!) placówką Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem”.
W roku 2007 powstała Fundacja. Po trudach i znojach, po wzlotach i upadkach, po wielu latach zostaliśmy dostrzeżeni, i nagrodzeni nagrodą TOTUS 2009, przyznawanej instytucjom i osobom, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka. Od tamtego czasu zarówno stowarzyszenie jak i fundacja otrzymały dziesiątki prestiżowych nagród związanych z walką o prawa człowieka i pomoc dla osób potrzebujących.
W założeniu Fundacja zajmuje się wprowadzaniem osób wykluczonych, niedołężnych i niesprawiedliwie potraktowanych na rynek pracy, oferując im drugą szansę uczciwego zarobienia pieniędzy, jednocześnie poznając nowe drogi życia i innych wspaniałych ludzi. Od momentu założenia nasze przedsiębiorstwo społeczne prowadzi działalność w wielu branżach, chociażby tworząc wesołe wyroby z drewna w WellDone, piorąc i czyszcząc materiały i bieliznę w Pralni na Wałowej, przygotowując przepyszne, domowe posiłki w Bistro i konstruując przepiękne, trwałe meble w naszej stolarni. Oprócz tego staramy się również otwierać spółdzielnie społeczne, które będą w stanie wspomóc lokalne gospodarki i ludność, dając im miejsce i głos, aby żyć i decydować o losie własnym i wspólnym.

Nasza misja
Misja Fundacji Być Razem jest i zawsze była bardzo prosta: pomagać i wspierać. Nie możemy pozwolić, aby świat zapomniał i odrzucił ludzi, którzy przez problemy w życiu przestali być dla niego atrakcyjni. Nawet jeśli mamy sami stać w ich obronie, będziemy to robić dopóki, dopóty wszyscy nie będą traktowani równo.
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna realizuje liczne projekty ukierunkowane na aktywizację osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez pracę i edukację. Tworząc nowe miejsca pracy w prowadzonym przez siebie przedsiębiorstwie społecznym wspieramy powrót do społeczeństwa osób zagrożonych marginalizacją.
Walczymy z dyskryminacją, znieważeniem i odrzuceniem. To nie zmieni się nigdy.
Nasza wizja
Fundacja Być Razem od zawsze kierowała się pomocom osobom potrzebującym, na każdy możliwy sposób. W ten sposób jesteśmy w stanie przekazywać dobro i możliwości w ręce tych, którzy przez przeróżne nieszczęścia zostali z nich obdarci. To nie zmieni się nigdy.
Osoby, którym niesiemy i będziemy nieść pomoc to głównie osoby wykluczone społecznie, zagrożone marginalizacją, grupy defaworyzowanym – bezrobotni, chorzy i niepełnosprawni, bezdomni, samotni, uzależnieni, dotknięci ubóstwem, uchodźcy oraz inne osoby potrzebujące wsparcia.
Nasza wizja skupia się na poszerzeniu naszych możliwości niesienia pomocy, otworzenia innych warsztatów i ulepszania istniejących, tworzenie nowych miejsc pracy i zatrudnianie coraz to większej ilości zapalonych i wspaniałych ludzi.

Wsparcie
Dokładamy wszelkich starań, aby pomóc ludziom potrzebującym, wręczyć im narzędzia do pracy i wskazać drogę, którą mogą obrać, aby odnaleźć szczęście.
Aktywizacja
Rynek pracy w dzisiejszych czasach zapomina o osobach doświadczonych życiowo. My na to nie pozwalamy, wcielając tych wspaniałych ludzi w nasze projekty.
Integracja
Nikt nie może czuć się wykluczony, tak właśnie powinien działać świat. Staramy się tworzyć wspólnoty i umożliwiać ludziom wspólne dołączanie do nich i spędzanie razem czasu.
Rozwój
Dokładamy starań, aby każda osoba, której pomagamy, mogła rozwijać się w dobrą stronę, skupiając się na swoich talentach, możliwościach i tym, co sprawia jej radość.